Jdi na obsah Jdi na menu
  
1. Sunbeam Alpine 1961
    Tento bleděmodrý Sunbeam Alpine z roku 1961 byl vůbec prvním autem ve filmovém zpracování Jamese Bonda. Sunbeam se objevil ve filmu Dr. No a bylo to zcela normální běžně prodávané auto bez žádných zvláštních funkcí. Také v druhé bondovce From Russia With Love nezaznamenal čtyř a půl litrový Bentley Sports Tourer žádný větší ohlas. přestože právě Bentley mělo být podle Fleminga Bondovo oblíbené auto je Bond spojován se zcela jiným vozem - s Aston Martinem DB5.


 
2. Aston Martin DB5
   Právě toto auto proslavilo jak Jamese Bonda, tak anglické závodní vozy. Aston Martin se značkou BMT 216 A se objevilo ve filmech Goldfinger a Thuderball. Toto auto je narozdíl od svých předchůdců doslova přecpáno různými vylepšeními, zbraněmi a vůbec nesčetnými hračkami z dílny vynálezce Q. Bond měl tak k dispozici například samopaly za parkovacími světly, kouřovou clonu, katapultovatelné sedadlo spolujezdce, nebo vymněňovatelné poznávací značky všech evropských zemí (ve skutečnosti pouze Velké Británie, Francie a Švýcarska, ale i tak). Přestože bylo auto po instalaci všech těchto vymožeností dost těžké, dosahovalo s upraveným motorem o 330 koních rychlosti 232 km/h.
    Aston Martin DB5 jste mohli vidět i v posledních bondovkách, kde plní úlohu Bondova soukromého auta, zatímco pro jednotlivé mise mu jsou přidělena auta jiná. DB5 účinkovalo třeba v úvodní sekvenci bondovky GoldenEye, kde se s ním Pierce Brosnan pouští do závodu s červeným Ferrari 355 GTS. Není to však původní auto z Goldfingera a Thunderballu, poznávací značka je nyní BMT 214 A.


 
3. Toyota 2000 GT
   Toto vozidlo přilákalo pozornost filmařů, poté co vzbudilo v roce 1965 velkou pozornost na dvanácté Tokyo Motor Show. Dva vozy zakoupené pro film byly předělány na kabriolety tak, že ze zadní části automobilu zbyly původní pouze světla a nárazníky. Ve filmu You Only Live Twice s ním jezdí spíše Bondův kolega Aki. Auto je také věrno svému japonskému původu vybaveno nejmodernější elektronikou. Obsahovalo tak například bezdrátový telefon, hi-fi příjmač nebo uzavřený televizní okruh s kamerami schovanými za poznávacími značkami, takže řidič mohl na obrazovkách v autě pozorovat dění vepředu i vzadu.


 
4. Aston Martin DBS
   Aston Martin DBS je nástupcem slavné DB pětky. Proháněl se v něm James Bond v podání George Lazenbyho ve filmu On Her Majesty's Secret Service. Nikdy ale nedosáhlo popularity svého předchůdce.
   Narozdíl od DB5 nemělo DBS žádné zvláštní vymoženosti, pokud nepočítáme sniperskou pušku ukrytou v přihrádce spolujezdce. Jak cynicky zmiňuje Wikipedie, je zřejmé, že nemělo neprůstřelná skla. To stálo na konci filmu Bondovu manželku Tracy život.


 
5. 1971 Ford Mustang Mach I
   Ford Mach I Mustang z filmu Diamonds Are Forever se proslavil díky jízdě po dvou kolech. Jediným problémem je, že zatímco do úzké uličky v Las Vegas, kam uniká svým pronásledovatelům vjíždí po levých kolech, z uličky vyjíždí po pravých, což bývá považováno za jeden z největších trapasů v dějinách kinematografie.


 
6. AMC Hornet hatchback special
   Když člověk vidí scénu z filmu The Man With The Golden Gun, kdy Roger Moore jako James Bond se svým vozem AMC vjede na rozbořený most  a po vývrtce ve skoku dopadne bezpečně na druhý konec most, pomyslí si okamžitě, že je to hloupý trik. Ale není to tak. Skok byl propočítan na počítačích Cornell University v Kalifornii. Vzdálenost konců mostu byla stanovena na 15,86 metrů a auto o celkové váze 1460,06 kg muselo najet na rampu rychlostí 64,36 km/h. Skok byl snímán šesti kamerami a na místě bylo shromážděn velký záchranný team. Všechno však proběhlo hladce.


 
7. Lotus Esprit
   I tento bílý sporťák značky Lotus se ve filmu The Spy Who Loved Me představil v jednom náročném úkolu. Autoři scénáře nechají udělat z Lotusu Esprit ponorku. Kolo auta zajedou dovnitř, ven se vysunou ploutve a periskop. I zde si tvůrci filmu dali skutečně záležet. Například při pohybu pod vodou se užilo modelu v životní velikosti. Na sedadlu řidiče byla jen figurína, neboť auto bylo řízeno potápěčem. Ten ovládal čtyřmi akumulátory napájené motory, se kterými auto dosahovalo rychlosti deset uzlů (cca. 18,5 km/h).
   Lotus Esprit se však neztratil ani na souši, Bond měl k dispozici například rakety země vzduch nebo speciální rozprašovače na oslepení pronásledovatelů.


 
8. Lotus Esprit Turbo
   Dvě vozidla tohoto typu se objevila ve filmu For Your Eyes Only. Bílý Lotus jste mohli vidět ze začátku filmu, kdy se děj odehrával na ostrově Korfu. Do auta se snaží dostat nepřátelé, a tak se bílý Lotus zničí autodestrukčním mechanismem. V druhé části filmu, odehrávající se v italské Cortině d'Ampezzo, jezdí Bond v Lotusu Esprit Turbo měděné barvy. Auta pro natáčení byly sice dvě, jenže nejprve byla obě bílá a poté přelakována na barvu mědi. Krom přelakování zůstal doznal měděný Lotus tří změn. Byla přidělána zahrádka na čtyři páry lyží, odmontována anténa a vypojena brzdová světla (což divák samozřejmě nemohl poznat, protože James Bond nikdy nebrzdí:)


 
9. Citroën 2 CV
   I toto autíčko jste mohli zahlédnout ve filmu For Your Eyes Only, konkrétně ze začátku filmu, kdy Bond a Melina unikají z Gonzalesova sídla v okolí Madridu. Nebyla to však běžná "kachna", nýbrž celkem rozsáhle upravený model vyrobený v továně Citroënu ve Sloughu v Anglii. Aby toto malé autíčko zvládlo rychlou honičku, zejména jízdu z kopce zkracovanou časo mimo silnici, muselo být vybaveno například silnějším motorem o výkonu 54 (místo běžných 29) koní, lepšími tlumiči nebo speciálními sedačkami. Protože nový motor změnil zvuk výfuku, musel být namontován zvláštní výfukový systém, aby tento upravený model měl znovu "normální" zvuk.


 
10. Mercedes Benz 250 SE
   Ve filmu Octopussy jste mohli asi poprvé vidět německé auto v "kladné roli". Doposud byla německá auta v bondovkách používána jako vozidla gangsterů a vůbec záporných hrdinů. V Chobotničce Bond ujíždí ve služebním mercedesu sovětské armády. Poté co mu pronásledovatelé rozstřílí pneumatiky najede na železniční trať a používá černý mercedes jako drezínu. Vyskočí těsně předtím než je auto převálcováno protijedoucím vlakem.


 
11. Alfa Romeo GTV
    Dalším autem, které se objevilo v Chobotničce, bylo Alfa Romeo GTV. James Bond si ho "vypůjčí" od nějaké náhodné řidičky, neboť se musí okamžitě dostat na americkou leteckou základnu a zabránit výbuchu atomové bomby. Sportovní vůz dokáže pořádně prohnat a cestou se mu podaří setřást policii, která ho pronásleduje ve služebních bavorácích.
   Znalci možná poznají, že se jedná o GTV 6 Quadrifoglio nejdražší a nejrychlejší verzi sportovního vozu, kterou italská automobilka počátkem osmdesátých let vyráběla.


 
 
12. Renault 11
   V ukradeném Renaultu 11 se Roger Moore jako James Bond zúčastnil zběsilé automobilové honičky ulicemi Paříže ve filmu A View To A Kill, když ze země pronásledoval padák s unikajícím vrahem. Auto je, poté co přežije napřiklad sjezd ze schodů a je mu uražena střecha, nakonec rozlomeno vejpůl, ale Bond s ním zcela nedeprimován pokračuje v jízdě.


 
13. Aton Martin Volante V8 s
    Ve filmu The Living Daylights, kde roli Jamese Bonda poprvé ztvárnil Timothy Dalton, znovu zazářila značka Aston Martin. Pro film byla použita celkem tři auta - dvě V8 s klasickou střechou a kabriolet V8 Volante. Auto bylo zase po delší době vybaveno celou řadou vylepšení jako raketový pohon, zařízení na řezání ledu, speciální "lyže" zajišťující bezpečnou jízdu na sněhu nebo ledu (ve skutečnosti stáhnutelné pouze na úroveň kol) a displey, na kterém byl možno sledovat cíle pro v autě zabudované rakety. Zimní scény, které se měly odehrávat na Slovesku byly točeny na zamrzlém Weißensee v Korutanech, v Rakousku. Českým divákům se tento Aston Martin pravděpodobně nejvíce zapsal do paměti, když laserem ukrytým na předním kole zneškodnil dotěrnou Veřejnou bezpečnost. (Efekt byl přidán až později ve studiu). Scéna, kdy se pod Ladou proboří led a příslušníci okusí ledovou vodu, byl natáčen v Pinewood Studios, neboť tehdejší zimu byl led na Weißensee 87 cm tlustý. 


 
14. BMW Z3
    Když producenti v roce 1994 hledali auto pro novou bondovku, rozhodli se po návštěvě mnichovského BMW design centra pro BMW Z3. Bylo to vůbec první německé auto jako oficiální auto Jamese Bonda. Pro ospravedlnění tohoto faktu mluvilo to, že společnost BMW právě koupila britský Rover a kromě toho byl vůz použitý ve filmu vyroben v závodě v USA - BMW tak mělo téměř mezinárodní charakter. BMW zapůjčilo pro filmování dva vozy, za které nemuseli tvůrci Zlatého oka nic platit. Obchod byl výhodný pro obě strany, neboť historie ukázala, jak dobře se prodává vůz Jamese Bonda. Nový kabriolet Z3 byl až do premiéry filmu držen v tajnosti a na veřejnost nesměla proniknout jediná fotka. Veřejnost tak mohla spatřit nové BMW až 13. listopadu, kdy mělo GoldenEye premiéru v newyorské Radio City Music Hall. Auto bylo předváděno v nedalekém Central Parku herci Piercem Brosnanem a Desmondem Llewelynen. BMW Z3 se již od začátku prodávalo velmi úspěšně. Mezi zákazníky byli i známé osobnosti jako Kim Bassingerová, Alec Baldwin, který koupil tento kabriolet pro svou manželku, Madonna, které si vzala hned dva vozy pro dobré přátrele nebo Steven Spielberg, který koupil jedno BMW pro svou tehdy pětasedmdesátiletou matku. 


 
15. BMW 750iL
    Vzhledem k velkému úspěchu Z trojky i ke spokojenosti obou zúčastěných stran nebyl žádný důvod proč ve spolupráci nepokračovat. Novým autem Jamese Bonda ve filmu Tomorrow Never Dies se tedy stal nový sedan BMW ve stříbrné metalíze. Bond se ve filmu s tímto autem na konci automobilové honičky dostane do jednoho z vyšších pater jakéhosi velkého parkoviště. Zde vystoupí z auta a řídí ho dál přes touch pad skrytý v mobilním telefonu Ericsson - nejnovejší vylepšení génia Q. (Z dnešního pohledu vypadá tento mobil dost obyčejně, v roce 1997 to však samozřejmě byla naprostá bomba.) Auto nakonec bohužel skončí po pádu z patrového parkoviště ve výloze kanceláře půjčovny aut. 


 
16. BMW Z8
    BMW se potřetí objevilo jako oficiální auto Jamese Bonda ve filmu The Word Is Not Enough. Jedná se o sporťák Z8. Pro natáčení v Baku a v Pinewood Studios v Angii byly firmou BMW zapůjčeny tři vozy ve stříbrné metalíze v hodnotě 700 tisíc marek (cca. 12 miliónů korun). Auto je opět doslova nabito různými vylepšeními z dílny vynálzce Q jako dálkové ovládáni auta skryté v mobilním telefonu, které známe již z Tomorrow Never Dies, dále také perfektní navigační systém nebo rakety země vzduch. Nádherné autíčko je ve filmu bohužel helikoptérou pro stříhání stromů rozříznuto na dva kusy. 
    Kvůli silnému ochladnutí vztahů mezi společností EON Productions, zodpovědné za tvorbu filmů s Jamesem Bonden, a automibilky BMW, které je způsobené hlavně spory kolem prodeje firmy Rover, další BMW v příští bondovce již patrně neuvidíme. Uvažuje se návratu značky Aston Martin. 


 
17. Aston Martin Vanquish V  12

    V poslední bondovce Die Another Day se opravdu uskutečnil návrat k Aston Martinu. Novým autem agenta 007 se stal upravený Aston Martin Vanquish V12. Aby mohl tento Aston Aston Martin s náhonem na zadní kola absolvovat honičku na zamrzlém jezeře, musel být přestavěn na vůz s náhonem na všechny čtyři kola (stejně jako Zaův Jaguár). Navíc musel být vyměněn originální dvanácti-ventilový motor Aston Martin za menší osmiválec Ford, aby vzniklo místo pro zbraně. Šestirychlostní převodovka byla vyměněna za třírychlostní.
   Auto je vybaveno klasickým arzenálem z dilny R (nástupce Q), Bond ho samozřejmě může ovládat pomocí dálkového ovládání. Specialitou je dokonalá kamufláž, která dělá auto neviditelné.

 

Náhledy fotografií ze složky Vozy pro Jamese Bonda

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nová bondovka

(martin machovič, 6. 12. 2011 17:40)

Dobry den chtěl bych je no mříct natáčí se nová bondovka jméno má skyfall padouch Javier Bardem bond Daniel craig a m Judi dench